ایمیل
  رمز عبور
ــ مالیات ۶درصدی بر معاملات مسکن
ژوله

هاجر شادمانی: رییس اتحادیه مشاوران‌املاک درباره حکم صادر‌شده از سوی دیوان‌ عدالت اداری بابت «توقف دریافت مالیات‌ بر ارزش‌افزوده از مشاوران‌املاک» اعلام کرد: مخاطب این حکم یک تشکل است و چون مالیات بر ارزش‌افزوده مربوط به معاملات مسکن را طرفین معامله پرداخت می‌کنند و از مشاوران‌املاک ریالی دریافت نمی‌شود، لذا اجرای مصوبه قانونی مالیات‌ بر ارزش‌افزوده در بنگاه‌های مسکن کماکان به قوت خود باقی است.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» دیوان عدالت اداری چند روز پیش در پاسخ به شکایت یک تشکل صنفی در حوزه بنگاه‌های املاک که به دیوان اعلام کرده بود «مشاوران‌املاک ۵درصد از رقم حق‌کمیسیون خود را بابت مالیات بر ارزش‌افزوده به دولت پرداخت می‌کنند و این رقم باعث خسارت به آنها شده است»، دستور موقت توقف دریافت این مالیات را صادر کرد. اما مصطقی‌قلی خسروی در واکنش به این حکم به «دنیای‌اقتصاد» گفت: چونکه مبلغ مالیات بر ارزش‌افزوده طبق قانون مصوب دولت، به هیچ‌وجه از حق‌کمیسیون مشاوران‌املاک کسر نمی‌شود، بلکه مشاوران‌ باید علاوه بر حق‌کمیسیون، معادل ۶درصد آن را بابت مالیات از متعاملین دریافت کنند، لذا اصل شکایت مطرح در دیوان، درست نیست و قانون مصوب همچنان قابل اجرا است.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، هم اکنون، مالیات بر ارزش افزوده برای کل کالاها و خدماتی که مشمول پرداخت این نوع از مالیات‌ها هستند ۶ درصد ارزش کل کالا یا خدمت ارائه شده است که این میزان برای معاملات مسکن معادل ۶ درصد حق کمیسیونی است که طرفین معامله به بنگاه پرداخت می‌کنند.
البته مالیات بر ارزش افزوده معاملات مسکن از حق کمیسیون کسر نمی‌شود، بلکه متعاملین علاوه بر پرداخت حق کمیسیون باید معادل ۶ درصد این مبلغ را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، به بنگاه پرداخت کنند تا بنگاه آن را به حساب دولت واریز کند.
مالیات را مردم می‌دهند نه بنگاه
یکی از مسوولان سازمان امور مالیاتی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده، در این باره به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: بدون اطلاع اتحادیه مشاوران املاک ظرف روزهای اخیر شکایتی به دیوان عدالت اداری رسیده که در آن درخواست توقف دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشاوران املاک مطرح شده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که اصولا نه اتحادیه املاک، نه بنگاه‌ها و نه سایر تشکل‌ها اصلا مودی مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیستند و تاکنون از شخص مشاوران املاک مبلغی با عنوان مالیات بر ارزش افزوده، دریافت نشده است، بلکه مشاوران املاک براساس قانون مصوب مجلس موظف هستند علاوه بر دریافت حق کمیسیون تعیین شده، ۶ درصد این میزان را به صورت اضافه از متعاملین دریافت کرده و به حساب دولت واریز کنند. در واقع مشاوران املاک تنها تسهیل کننده جریان مالیات بر ارزش افزوده هستند و هیچ مبلغی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده از جیب خود به دولت پرداخت نکرده و نمی‌کنند.
این مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی در خصوص قرار موقت دیوان عدالت اداری گفت: قرار موقت دیوان عدالت اداری برای توقف موقتی روند دریافت مالیات بر ارزش افزوده از یک تشکل است این در حالی است که این تشکل اصلا مودی مالیاتی ما نیست و به ما مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌کند!
وی تاکید کرد: به این ترتیب مشاوران املاک و بنگاه‌های مسکن کماکان و براساس قانون مصوب مجلس وظیفه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از متعاملین و واریز آن به حساب دولت را دارند.