ایمیل
  رمز عبور
ــ اصلاح استاندارد ۱۶ حسابداری گامی در جهت شفاف‌سازی
ژوله

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اصلاح استاندارد ۱۶ حسابداری گامی مؤثر در جهت شفاف سازی صورت‌های مالی شرکت‌ها است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از این پس صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی برای تعیین چگونگی تسعیر نرخ ارز با اصلاح استاندارد ۱۶ محاسبه می‌شود.
علی صالح‌آبادی با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه سال گذشته تغییرات نرخ ارز قابل توجه بود و بسیاری از شرکت‌های بورسی پروژه توسعه‌ای داشتند که نحوه برخورد با این تفاوت نرخ تسعیر ارز در صورت‌های مالی آنها به نکته بسیار مهمی تبدیل شد.
وی با بیان اینکه مهم این بود چطور این تفاوت در صورت‌های مالی انعکاس داده شود، گفت: در خصوص این مساله اینطور مطرح شده بود که این تفاوت در تسعیر نرخ ارز ، آیا هزینه دوره است، یعنی هزینه‌ای است که یکباره اتفاق افتاده یا جزء بهای تمام شده دارایی محسوب می‌شود؟
سخنگوی سازمان بورس افزود: با هماهنگی‌هایی که با کمیته استانداردهای سازمان حسابرسی انجام شد، استاندارد ۱۶ اصلاح و مقرر شد از این پس تسعیر نرخ ارز براساس شروطی به بهای تمام شده دارایی محاسبه شود.
صالح‌آبادی با مقایسه شرایط قبل از اصلاح استاندارد ۱۶ اظهار کرد: با اصلاح استاندارد ۱۶، وضعیت پروژه‌های افتتاح شده و در حال ساخت مشابه می‌شود و بدهی‌های ارزی مربوط به آن به حساب دارایی می‌رود و طی ۸ تا ۱۵ سال مستهلک می‌شود؛ بنابراین اصلاح این آیین‌نامه شرکت‌هایی که بدهی ارزی بابت پروژه‌های خود داشته‌اند‌، اثر مثبتی دارد.

منبع : سنا