ایمیل
  رمز عبور
لزوم طبقه بندی مودیان مالیاتی بر اساس ریسک اطلاعاتی
لزوم طبقه بندی مودیان مالیاتی بر اساس ریسک اطلاعاتی

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور بر لزوم طبقه بندی مودیان مالیاتی بر اساس ریسک اطلاعاتی خبر داد و گفت: این امر سنگینی فعالیت حسابداران را نشان می دهد که باید نسبت به این طبقه بندی ها اقدام لازم را انجام دهند.

به گزارش ایرنا، علی عسکری در نهمین همایش سالانه انجمن حسابداران ایران افزود: ‌در طبقه‌بندی‌ها از نظر لیست اطلاعاتی دارای سه گروه مودی با ریسک پایین، متوسط و بالا هستیم.

وی گفت: اگر این طبقه بندی به درستی انجام شود بسیاری از مشکلات وقت‌گیر مالیاتی مرتفع می‌شود، در این صورت مودیان با ریسک پایین نیازی به بررسی حسابداران نخواهند داشت و برخی از مودیان گروه متوسط و تمام مودیان با ریسک بالا مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا صحت اطلاعات ارائه شده توسط آن‌ها نسبت به درآمدهایشان سنجیده شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر نقش حیاتی حسابداران در دستیابی به این طبقه بندی، افزود: در حال حاضر ابزاری برای مشخص کردن ریسک مودیان نداریم و این حسابداران هستند که باید بر ارزیابی‌های خود میزان ریسک مودیان را نیز مشخص کنند.

وی با بیان آن که، مباحث مالیاتی دارای سه رکن است که یک بخش آن سازمان مالیاتی، یک بخش مودیان مالیات ‌دهنده و بخش دیگر حسابرسان هستند گفت: باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی‌های مناسب حرکت این سه رکن را در یک مسیر قرار دهیم و نظام مالیاتی کشور را در بین کشورهای منطقه و جهان ارتقا بخشیم.