ایمیل
  رمز عبور
پیمانکاران از ۲۵ شهریور مشمول کاهش دو درصدی مالیات علی الحساب می شوند
پیمانکاران از ۲۵ شهریور مشمول کاهش دو درصدی مالیات علی الحساب می شوند

معاون مالیات های مستقیم سازمان امورمالیاتی با اشاره به کاهش نرخ مالیات علی الحساب عملکرد پیمانکاران از ۵ درصد به سه درصد ،گفت: کاهش دو درصدی مربوط به پرداخت هایی می شود که از ۲۵ شهریور ۹۱ صورت می گیرد و این امر ارتباطی به تاریخ قرارداد و یا مناقصه ندارد .

به گزارش ایرنا ، حسین وکیلی افزود: براساس قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی داخلی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم ، پنج درصد مالیات علی الحساب دریافت کنندگان وجوه به سه درصد کاهش یافت.

وی اظهار داشت: این امر سبب شده تا ابهاماتی برای زمان اجرایی شدن آن برای برخی از کارفرمایان ، ذیحسابان و برخی از فعالان اقتصادی به وجود آید.

وکیلی با بیان آنکه، این ماده ارتباطی به تاریخ قرارداد ها ندارد و پرداخت هایی که از ۲۵ شهریور ۹۱ توسط کارفرمایان صورت می گیرد باید به جای کسر ۵ درصد ، سه درصد باشد ،گفت:اگر قرارداد ها قبل از این قانون منعقد شده باشد نیز مشمول این ماده می شوند.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: ذیحسابان ، کارمندان ادارات مالیاتی و فعالان اقتصادی باید به زمان مندرج در قانون توجه داشته باشند ضمن آنکه باید پرداخت هر ماه حداکثر تا پایان ماه بعد به حساب اداره امور مالیاتی انجام شود.

وی افزود: پرداخت های انجام شده قبل از لازم الاجرا شدن این قانون از حیث میزان علی الحساب مالیات قابل کسر و موعد پرداخت تابع مقررات قبل از اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات های مستقیم است.

یادآور می شود: در ماده ۱۰۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، عبارت « پنج درصد ( ۵ % ) آن به عنوان علی الحساب مالیات مؤدی ( پرداخت کنندگان وجوه ) کسر و ظرف سی روز » حذف و عبارت « سه درصد (۳ % ) آن به عنوان علی الحساب مالیات مودی ( پرداخت کنندگان وجوه ) کسر و تا پایان ماه بعدی » جایگزین می‌شود.