ایمیل
  رمز عبور
فراخوان آموزش مالیات ارزش افزوده خرده‌فروشان تا پایان دی - مالیات سکه در مرحله ضرب
فراخوان آموزش مالیات ارزش افزوده خرده‌فروشان تا پایان دی - مالیات سکه در مرحله ضرب

معاون مالیات سازمان امور مالیاتی کشور گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه از ابتدای سال آینده۱۰ صنف (مشاغل) مجهز به صندوق مکانیزه فروش می‌شوند.

علیرضا طاری‌بخش معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد اینکه برخی اعضای هیئت نمایندگان اتاق تهران گفته‌اند، آنچه در حال حاضر اجرا می‌شود، قانون مالیات بر ارزش افزوده نیست چون ارزش افزوده رعایت نمی‌شود و مالیات تکراری به هیچ وجه در حلقه‌های مختلف برگردانده نمی‌شود، گفت: اتفاقاً برعکس، دقیقاً مالیات بر ارزش افزوده اجرا و از مؤدیان مطالبه دریافت می‌شود.

وی گفت: مثلاً کسی که قطعات خودرو از طریق گمرک وارد می‌کند و قطعات وارداتی تبدیل به خودرو می‌شود، در زمان فروش خودروی تولیدی، مالیات آن قطعه وارداتی که در گمرک پرداخت شده بود، به عنوان اعتبار کسر و تفاوت به عنوان مالیات وصول می‌شود. بنابراین اگر مؤدیان در زنجیره‌های قبلی مالیات پرداخت کرده باشند، در زنجیره‌ بعدی این مالیات کسر خواهد شد.

معاون سازمان امور مالیاتی ادامه داد: مؤدیانی که اسناد، مدارک و فاکتور فروش و اظهارنامه می‌دهند، قانون آنها اجرا و میزان بستانکاری مالیات نیز مسترد می‌شود.

- دادن مهلت به پیمانکاران طرف حساب دولت

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مالیات بر ارزش افزوده پیمانکاران و اینکه گاهی کارفرما قبل از دریافت پول کالا و خدمات، باید مالیات آن را بپردازد، به ویژه پیمانکارانی که طرف آنها دولت است، تأکید کرد: اگر دولت پول آنها را نپرداخته باشد و مستندات ارائه کنند، علاوه بر مهلت سه ماهه هر فصل، بدهی آنان تا شش ماه و گاهی، اوقات تا ۱۲ ماه هم تقسیط و وصول می‌شود.

- مالیات بر ارزش افزوده فشاری بر نقدینگی مؤدی ندارد

طاری‌بخش در مورد گلایه برخی از مغازه‌داران مبنی بر فشار بر روی نقدینگی آنان گفت: مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده دریافت‌ می‌شود و مؤدیان به هیچ وجه از منابع داخلی خود وجهی را پرداخت نمی‌نمایند و گلایه آنان از این بابت غیر منطقی است و موضوع برعکس است، ثانیا پرداخت مالیات توسط خریداران کالا و خدمات به مدت ۳ ماه (تا سررسید پرداخت) به عنوان امانت نزد مؤدیان باقی می‌ماند و آنها در این مدت از آن در گردش نقدینگی خود استفاده می‌نمایند که بعد از این مدت آن را ابراز و پرداخت می‌نمایند.

طاری‌بخش تأکید کرد: بنابراین مغازه‌داران واسطه انتقال بار مالیات به مصرف‌کنندگان هستند و به هیچ وجه از منابع خود مالیات ارزش افزوده نمی‌دهند.

وی در مورد اینکه عده‌ای می‌گویند، چرا مالیاتهای گوناگون یک جا و به عنوان یک مالیات اخذ نمی‌شود، گفت: اصولا دو نوع مالیات وصول می‌شود: یکی مالیات‌های ‌مستقیم که متکی بر پایه درآمد است، شامل مالیات بر دارایی و ثروت، نظیر مالیات بر ارث، بر املاک، حق تمبر، و مالیات بر درآمد شامل، اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی، درآمد حقوق و دیگری مالیاتهای غیر مستقیم که بر پایه مصرف وضع می‌شود، مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده است که در ایران به دلیل جلوگیری از تعلق و وصول مالیات مضاعف، مالیات بر مصرف یعنی مالیات بر ارزش افزوده وضع شده است که با توجه به اینکه این مالیات بر ارزش افزوده ایجاد شده در هر مرحله اعمال شود و پرداختی حلقه‌های قبلی در مراحل بعدی کسر می‌شود، لذا از تعلق مالیات مضاعف جلوگیری می‌شود.

- کسانی که اظهارنامه ندهند، حسابرسی دقیق می‌شوند

وی در مورد اینکه عده‌ای مالیات واقعی را ابراز نمی کنند، گفت: همه باید قانون را به احسن و جه تکمین نمایند و مودیانی که مالیات را مطابق مقررات پرداخت ننمایند، مورد حسابرسی دقیق مالیاتی قرار می‌گیرند و علاوه بر اصل مالیات جرائم متعلقه از آنان نیز وصول خواهد شد.

- مالیات بر ارزش افزوده سکه فقط در مرحله ضرب گرفته می‌شود

طاری بخش در مورد مالیات بر ارزش افزوده سکه گفت: در مرحله ضرب و فروش سکه توسط بانک مرکزی که با عاملیت بانک ملی انجام می‌شود، مالیات ارزش افزوده از ضرب سکه دریافت می‌شود.

وی تاکید کرد: حداکثر نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات خاص برخی کشورها ۳۵ تا ۴۵ درصد است و در کشورهای اروپایی میانگین این نرخ حدود ۲۵ درصد است و در بعضی از کشورها هم مالیات بر فروش با نرخهایی پایین تر وجود دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: چون در مراحل متعدد فروش این نوع مالیات تکرار می‌شود، بیش از مالیات ارزش افزوده خواهد بود، اما نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران فعلا ۵ درصد است.

- مالیات علی الراس برای کسی که اظهارنامه ندهد

وی در مورد رسیدگی اظهارنامه مودیان افزود: کسانی که اظهارنامه مالیاتی می‌دهند، ممکن است اظهارنامه خودشان پذیرفته شود، ولی مودیانی که ثبت نام نکنند و یا اظهارنامه ندهند، حتما مورد رسیدگی و حسابرسی مالیاتی قرار می‌گیرند و مالیات آنها به صورت علی‌الراس تشخیص می‌شود و با اعمال جریمه‌های قانونی ارزش افزوده وصول می‌شود.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در مورد نحوه حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده گفت: مودیانی که دفاتر و حساب و کتاب نگه می‌دارند و اظهارنامه به موقع تسلیم می‌نمایند، دفاتر و اسناد و مدارک آنان معیار رسیدگی قرار می گیرد و در مورد مالیات بر ارزش افزوده به دلیل حفظ انسجام زنجیره مبادله کالا، حتی الامکان تلاش بر آن است، گزارش تشخیص مالیات با اتکا به اسناد و مدارک مؤدی تنظیم شود، لکن مودیان که ثبت نام ننمایند و یا از تسلیم اظهارنامه و تمکین قانون خود داری نمایند، حتما مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و مالیات آنان از طریق تحقیقات میدانی و جمع آوری اطلاعات درآمدی، خرید و فروش و صورت حسابهای بانکی از طریق علی الرأس تشخیص می‌شود. طاری بخش در مورد جریمه‌ها گفت: جرایم که تقریبا بیش از دو برابر اصل مالیات است، وصول می‌شود، به عنوان مثال جریمه عدم ثبت نام ۷۵ درصد، عدم صورتحساب ۱۰۰ درصد، عدم تسلیم اظهارنامه ۵۰ درصد، عدم ارائه دفاتر و اسناد و مدارک ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است.

- فراخوان آموزش خرده فروشان تا پایان دیماه

طاری بخش افزود: تا پایان دی ماه برای خرده فروشان فراخوان آموزشی اعلام می‌شود و یکسری از مشاغل که قبلأ فعالیتهای مشابه آنان فراخوان شده‌اند، فراخوان می‌شوند و علاوه بر آن کلیه اشخاص حقوقی و عده‌ای از مشمولان بندهای الف و ب نیز فراخوان خواهند شد.