ایمیل
  رمز عبور
واحدهای صنفی دارای صندوق مکانیزه فروش، معاف از مالیات می‌شوند
واحدهای صنفی دارای صندوق مکانیزه فروش، معاف از مالیات می‌شوند

‌به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، محمدرفیع سلطانزاده اظهار داشت: در اجرای ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به تعیین اولویت صاحبان مشاغل توسط سازمان امور مالیاتی کشور، برای نصب، راه‌اندازی و استفاده از صندوق مکانیزه فروش صاحبان مشاغل از ابتدای سال 92 ملزم به استفاده از صندوق مکانیزه فروش یا سیستم رایانه مجهز به نرم‌افزار فروشگاهی می‌باشند.

وی مشاغلی از جمله سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، فروشندگان آهن‌آلات، فروشندگان لوازم صوتی و تصویری، فروشندگان انواع رایانه و قطعات سخت‌افزاری، فروشندگان ماشین‌های اداری و لوازم و قطعات و تجهیزات مربوط به آن، فروشندگان لوازم خانگی (برقی، گازی و نفتی)، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها و اغذیه فروشی‌ها، هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها و مشاورین املاک را مشمول این طرح عنوان کرد.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان ادامه داد: معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق مکانیزه فروش یا رایانه توسط صاحبان مشاغل ذکر شده از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین استفاده از سامانه مذکور قابل کسر بوده و عدم استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش یا سیستم رایانه مجهز به نرم‌افزار نمایشگاهی باعث محرومیت از معافیت مالیاتی سال 92 خواهد شد.

سلطانزاده گفت: نداشتن صندوق مکانیزه فروش جزو تخلفات اقتصادی صنفی است که پس از تاریخ مذکور و عدم راه‌اندازی این سامانه در واحد‌های صنفی ذکر شده برای متخلفان، پرونده تشکیل و به مراجع قانونی معرفی خواهند شد.

واحدهای متخلف سردخانه‌ای و انبار متخلف شناسایی شدند

معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: واحدهای سردخانه‌ای و انبارهای متخلف با پرونده‌هایی به ارزش ریالی بیش از 288 میلیون ریال به مراجع قانونی معرفی شدند.

وی افزود: بازرسان این سازمان طی بازرسی از 152 واحد انبار و جمعا بررسی 899 مرحله‌ای 22 قلم کالای اساسی از جمله روغن جامد، رب‌گوجه، برنج خارجی، ماکارونی، قند، تخم‌مرغ، پودر دستی، کاغذ چاپ، تحریر و هفت واحد سردخانه‌ای در طی آذرماه سال‌جاری، سه واحد سردخانه و انبار متخلف را شناسایی کردند.

سلطانزاده بیان داشت: تخلف این واحدها، اعلام نکردن موجودی در زمان معین و احتکار بوده است.

وی ارزش ریالی پرونده‌های متشکله را بیش از 288 میلیون و 400 هزار ریال عنوان کرد.

معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: انبارها باید هر ماه یک‌بار موجودی خود را در مرکز استان به سازمان صنعت، معدن و تجارت و در شهرستان‌ها به ادارات شهرستان‌ها اعلام کنند.

ساماندهی واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب

سلطانزاده همچنین گفت: واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب هرچه سریع‌تر نسبت به دریافت پروانه کسب اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: در اجرای بند «ب» ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب، این واحدها باید هرچه سریع‌تر نسبت به اخذ پروانه کسب از اتحادیه‌های مربوط اقدام کنند.

معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان اضافه کرد: فعالیت‌هایی نیز از طریق دستگاه‌های دست اندرکار در امر صدور پروانه کسب به دلیل تسریع و تسهیل در فرآیند اخذ پروانه کسب و حذف موانع موجود پیش روی متقاضیان ارائه تا واحدهای بدون پروانه کسب با کم‌ترین فرآیند بتوانند پروانه کسب معتبر دریافت کنند.

سلطانزاده گفت: واحدهای صنفی بدون پروانه کسب تا پایان بهمن‌ماه سال‌جاری مهلت دارند تا با مراجعه به اتحادیه‌ها و مراجع ذی‌صلاح برای انجام مراحل دریافت پروانه کسب اقدام کنند.

وی افزود: در صورتی که واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب ظرف مدت یاد شده اقدام نکنند به دستگاه‌های اعمال‌کننده جرائم برای اخذ جرائم مقرر از جمله نرخ‌های مالیاتی و تعرفه معرفی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911017000736