ایمیل
  رمز عبور
ــ شرایط بخشودگی جرایم واحدهای صنعتی اعلام شد
ژوله

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اعلام شرایط بخشودگی جرایم مربوط به بدهی‌های واحدهای صنعتی گفت: نحوه تسویه اقساط ارزی به‌زودی توسط بانک‌ها نهایی و اعلام می‌شود.

قربان دانیالی دریک نشست خبری با اعلام اینکه بانک صنعت و معدن به عنوان یک بانک توسعه‌ای و تخصصی فعالیت می‌کند، گفت: سرمایه پایه این بانک هم‌اکنون ۲۷ هزار میلیارد ریال است.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن اظهار کرد: ۱۵ درصد تسهیلات بخش صنعت توسط این بانک پرداخت می‌شود. مجموع منابع بانک در حال حاضر حدود ۲۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته حدود ۹۰ درصد رشد داشته است.
دانیالی با اعلام میزان مصارف این بانک افزود: در مدت زمان ۱۰ ماه اول سال این میزان به ۱۳۱ هزار میلیارد ریال به رشد ۲۴ درصد رسیده، همچنین میزان تسهیلات پرداختی حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال بود که از این میزان ۸ هزار میلیارد ریال آن به سرمایه در گردش واحدها اختصاص یافت.
وی بیان کرد: ۹/۶ میلیارد دلار قرارداد بین بانک و صندوق توسعه ملی وجود دارد که ۴۰۰ میلیون دلار به صورت ریالی و ۵/۶ میلیارد دلار به صورت ارزی است. در قالب تسهیلات ارزی بیش از ۲۹۰ طرح نهایی و مسدودی ارزی از بانک مرکزی اخذ شد.
دانیالی از اختصاص ۵۳۴۰ میلیارد ریال به این بانک از محل تکلیف قانون بودجه به بانک‌ها برای پرداخت ۳ درصد سپرده به بانک صنعت و معدن و کشاورزی سخن گفت و افزود: ۴۰۰ میلیون دلار قرار داد صندوق توسعه و بانک در قالب پرونده‌های ریالی بررسی نهایی شد.
این مقام مسوول بانکی از سرمایه گذاری ۲ میلیارد یورویی درحوزه پتروشیمی خبر داد و گفت: سرمایه گذاری ۲۰۰میلیون یورویی برای نیروگاه کهنوج، احداث نیروگاه در غرب مازندران و نیروگاه آذرخش گلستان انجام شد.
وی با اعلام اینکه ۳۳ درصد طرح‌های فولادی کشور، ۲۱ درصد طرح‌های برق و ۵۸ درصد طرح‌های تولید کاشی در این بانک تامین مالی می‌شود، گفت: به صورت کلی ۱۹ نیروگاه بزرگ، ۵۵ طرح پتروشیمی، ۶۰ طرح فولادی و ۵۰۰میلیون یورو سرمایه گذاری انجام می‌شود.
دانیالی میزان مطالبات معوقه‌ای بانک را ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و با بیان اینکه از این میزان بیش از ۴۰۰میلیارد تومان تعیین تکلیف شده است، گفت: از امروز تا ۲۵ اسفند هر واحد صنعتی و تولیدی تکلیف بدهی‌های خودرا مشخص کند و بپردازد یک جا کل جرایم آن شامل بخشودگی می‌شود و اگر بدهی‌ها را تعیین تکلیف کند، بخش دیگر جرایم منوط به ایفای تعهدات می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طبق قراردادها تسهیلات ارزی باید به صورت ارزی نیز با بانک‌ها تسویه شوند، گفت: در این رابطه امکان تسویه تسهیلات ارزی مربوط به برخی بدهکاران بر اساس ارز مبادله‌ای و به صورت ریالی امکان‌پذیر شد.
دانیالی همچنین از برنامه‌ریزی بانک‌ها برای تعیین نحوه اقساط ارزی مشتریان خبر داد و گفت: در این زمینه به زودی تصمیم‌گیری و اعلام می‌شود.

منبع : دنیای اقتصاد